Mouad Essaghir

„When you care, magic happens.“
4 hodnocení
(Hodnocení: 4)

Co spolu zvládneme

Poznejme se více

Jakým stylem učíš?

I am here to make our lessons as relaxed as possible, so that you can develop the necessary confidence to learn and improve.

In my lessons, we don’t do speaking as a separate activity. It’s always there, in the background. Whether we are working on your listening or on grammar…, with me, you will speak a lot !

No matter the material we will be using, it will always, at some point, cross with your own life and experiences. After all, language learning is a personal thing, right?

So, if you would like a Tutor who listens to you more than he talks, who corrects your mistakes (but not every second word), and with whom you can speak about your cousin from the countryside as well as about Wall Street’s latest performance, jste na správném místě.

Ano, mluvím totiž i trochu česky. Ale věřte mi, že češtinu nebudeme vůbec potřebovat 😉

Co je pro tebe při výuce nejdůležitější?

To build rapport with my students. That’s the best way for learning to take place.

Proč tě baví učit?

Because I learn as many things from my students as I teach them. I am genuinely interested in people.

Jak vypadá tvůj ideální student?

Someone with the right attitude to communicate, exchange and have fun in English.

Na jaké oblasti angličtiny se zaměřuješ?

General English & Business English. All the skills that make up for the language : Speaking, listening, reading, writing, grammar, vocabulary and pronunciation. from A1 to C1.

Jaké vzdělání, zkušenosti, certifikáty máš?

 • I have a master’s degree in Marketing and Sales.
 • Holder of a TOEFL certificate
 • I have undergone many workshops and trainings about TESL.

Co tě baví krom učení?

 • Football
 • Minimalism and simple-living
 • Coffee
 • Going for walks

 

Nabízené služby
A first 30-minute free conversation
We’ll quickly get to know each other and speak about your needs, and eventually, see if we are a good fit.

 

One-to-one 60-minute lessons
750 kc
General English and Business English. Lessons that are built around you. We’ll make sure that conversation will be the main focus, while working on your other skills : Grammar, vocabulary and pronunciation/ Listening, reading and writing.

 

Pairs 60-minute lesson
850 kc
Lessons specifically designed for pair English learning. A big emphasis will be put on the interaction between the two of you, through specifically designed activities, in order to maximise the learning.

 

Company classes
To be agreed upon.

 

Volné termíny

Pro zarezervování termínu prosím kontaktujte lektora pomocí formuláře pod kalendářem

Kontaktovat lektora

4 recenze Mouad Essaghir

 1. Danil Lebedev

  If you’re looking for an English language teacher who keeps things chill, look no further than Mouad! His lessons are always laid-back and relaxing, but simultaneously, you’ll be talking up and practising your speech which is very important.

  What I love about his teaching style is that during lessons it never feels like a chore, it’s always fun and engaging, with plenty of opportunities for conversation and speaking practice.

  Overall, I can recommend Mouad as an English language teacher. He’s a perfect choice if you want to improve your English skills while having a good time!

 2. Klára Rautenkranzová

  Vřelý a velmi přátelský přístup, a pro mě velice důležité že dokáže zaujmout svoji výukou tak, že člověk sám se chce učit víc a být v jazyce lepší🙂. Když něco není jasné nebo úplně to nesedí, tak Mouad to vysvětluje na velmi jasných a stručných příkladech takže je to rychle uchopitelne a není to flustrujici že to nejde. Jeho hodiny jsou velmi vyvážené, gramatika, čtení, poslech a hlavně konverzace, důležité na slovíčka. Reaguje na schopnosti daného člověka a mluví velmi zřetelně a pro mě dostatečnou rychlostí. Mohu jenom doporučit. Na každou hodinu se vždy těším.

 3. Marek

  Are you looking for a lecturer with whom learning is fun, full of practical examples, and highly professional? You already found him! Mouad is always prepared to do your lessons in a challenging and creative way and full of interesting facts. I would rate him as 5/5 points.

 4. Eduard

  I think the great way to improve your English is find a teacher who can be on the same wave with you and who is really interested in “ How it’s going or how did you spend your weekend“. Mouad is a perfect tutor for me from this point of view. Classes are interesting, easy and productive. It motivates me to go on. It was need to find someone who can help me with my speaking practice and I am really satisfied that i found Mouad.

Přidat recenzi

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *